Usability fail, Latvian edition

Mums programmētājiem savā darbā bieži vien nākas taisīt dažnedažādas sistēmas. Parasti par lietojamību domājam tikai pēc tam, kad ir izpildītas klienta vēlmes pēc fīčas x,y un z; ir salaboti visi milions bagi un pēc tam nejauši brīvā laikā ir izlasījies kāds raksts internetā.

Šovakar, man, palīdzot savai mammai, nācās saskarties ar diviem ģeniāliem lietojamības feiliem, no kuriem, cerams, kāds kaut ko pamācīsies un (naivā cerība) kāds šos ieteikumus ieviesīs arī attiecīgajās sistēmās.

EDS

EDS, protams, saprātīgs cilvēks vispār nav spējīgs lietot. Tur vajag kā miminums augstāko izglītību grāmatvedībā un iziet septiņu mēnešu kursus VIDā. Tas gan nenozīmē, ka ,veicot tieši septiņas minūtes ilgu darbu (nu ok, tur ar visu izstrādājošā uzņēmuma birokrātiju, kur minūtes pārvēršas par dienām mazliet vairāk, bet mēs viņiem par to tjipa maksājam), to nevar salabot.

Tagad tā, uzmetam aci sekojošajam attēlam un ne vairāk, kā 10 sekundēs pasakiet, kā var izveidot jaunu iesniedzamo dokumentu:

eds1

Neatradāt? Normāli, es arī neatradu – man tas aizņēma augstāk pieminētās septiņas minūtes un bezjēdzīgu klikšķināšanos pa n-tajām sistēmām.

Atbilde, kad tā reiz ir atrasta, saprotams ir acīmredzama:

eds2

Un tagad pasakiet man – kurš idiots šādu svarīgu un būtisku pogu ieliek meņucī, to nekādi neizceļot, un kā parasts saprātīgs lietotājs vispār var iedomāties, ka tai ir kaut mazākais sakars ar lielajā lapas daļā esošo sarakstu?

Labā ziņa šajā visā ir tā, ka šo lietojamības feilu var izlabot diezgan elementāri – ieliekot divas pogas, tajās vietās, kur tām ir jābūt:

eds3

Obviously, pogu tekstu var izdomāt krietni jēdzīgāku.

Šī viena mazā izmaiņa ietaupītu neskaitāmas minūtes visiem tiem nabaga cilvēkiem, kuriem tādu vai citādu iemeslu dēļ ir nepieciešams izmantot šo sistēmu.

Tagad otrs mazais stāstiņš:

Jūrmalas Namsaimnieks/Horizon

Jūrmalas namsaimnieks savā mājas lapā ir ieviesis ģeniālu iedzīvotājiem noderīgu lietu – iespēju elektroniski iesniegt ūdens skaitītāju rādījumus. Tas ir kruta un megaapsveicami. Ir vienīgi, kā jau parasti, dažas nianses.

Pirmais sīkums gan vairāk liecina par to, ka biedri nav iepazinušies ar horizona iespējām – moš kāds no FMSa grib viņiem par tām pastāstīt?

jn1

Bet nu ok, sūds par demo tekstu (lai arī labu iespaidu tas galīgi nerada). Kļovākais moments notiek tieši nākamajā skatā, kurš izskatās precīzi šāds:

jn2

Ok, paldies, jūtos laipni ielūgts un saprotu, kas es esmu un kur varu nomainīt paroli.

Tikai, kā man, sievietei ap 50 (kura pat pēdējos padsmit gadus tomēr ir pavadījusi biroja darbā pie datora), iedomāties, ka lai iesniegtu tos skaitītāju rādījumus vispirms ir jāsaprot, ka tas “NĪP portāls” ir poga, kuru var nospiest, un ka zem tās tad atverās kaut kāda debīla izvēlne, kurā tad ir šis te teksts par ūdens skaitītājiem.

Vai tad tiešām tik grūti bija uztaisīt elemtāru lietu – jau ienākot sistēmā tā izvēlne izskatās šādi:

jn3

Būtībā abos stāstos morāle ir īstenībā viena un tā pati – izstrādātājiem ļoti reti nākas iejusties sitēmu pirmo reizi (gan vispār, gan pēdējo x mēnešu laikā) lietojošo lietotāju ādā, tāpēc rodas šādi brīnumi. Šajos abos gadījumos ir viena un tā pati problēma – ja tu zini, ka tā poga atrodas tur, tad tev tās novietojums un izskats nešķiet problemātisks un arī pārējie pēc tam, kad ir hzcikilgu laiku pavadījuši, lai atrastu šo pogu, pēc tam baisi par tās novietojumu neiebilst, turklāt sūdzēties, ka poga bija grūti atrodama ir psiholoģiski līdzīga darbība sava intelekta noniecināšanai.

Viens no labākajiem veidiem, kā šīs problēmas izskaust jau pašā saknē ir tā saucamais hallway testing, kuru, par nelaimi, Latvijā diezin vai bieži kāds izmanto. Vismaz man izskatās, ka abos iepriekšējos gadījumos ne.

 

5 Thoughts.

  1. Tam JŪ ir viss tur tūtē, bet ja pdomā, ka nav jāiet ar tām lapelēm uz viņu kantori, lai satiktudiezgan ribīgas dāmas, tad espat būtu gatavs sktīties uz ASCII GUI grīnumiem :D

  2. Mani vairāk par ‘Jauns’ neatrašanu satrauca tas, ka es sākumā nevarēju saprast, kā, ellē, parakstīt savu deklarāciju, jo nebiju tik izglītota, lai momentā saprastu, ka ir jānospiež sarkanais ķeksis (kas laikam ir zīmogs domāts vai kas tamlīdzīgs), kas atrodas ailē ‘Darbības’.

  3. Vecīt, tava problēma ar “Jauns” ir salīdzinoši nekas! Parunājies ar *jebkuru* EDS lietotāju un katram būs krietns krājumiņš ar WT-actual-F stāstiņiem. Gan jau dažs labs monitors ir pret sienu sadauzīts, šo sistēmu lietojot. Bet, ir divas poztīvas lietas:

    1) tiek veikti uzlabojumi un pamazām, pamazām, tā sistēma paliek jēdzīgāka
    2) manā pieredzē–uz vietas, telofoniski un elektroniski–visi VID darbinieki ir bijuši pieklājīgi, atsaucīgi un pozitīvi

  4. VID eds vajadzētu publisku plašāku aprakstu ar bildītēm. Pāris reizes ir sanācis paspaidīties, matus var izplēst. Kur tie izstrādes miljoni palikuši!?? Tāda sajūta, ka tur testējis neviens normāls cilvēks nav vai arī tie programmētāji no PSRS laikiem un vienkārši nemāk. Kkāds savējais konkursu vinnējis un max lēti atstrādājis. Tas pats ar CSB, reizi gadā pildu statistikas aptauju, jau kuro gadu nevar normāli kļūdu paziņojumu uztaisīt, lai gan esmu rakstījis jau 3 gadus no vietas. Aizpildi to mega aptauju un nosūtot izlec logs, kuru tu nevari ne izprintēt, ne pavilkt malā, ne arī nokopēt. Izbirst kādas 8 kļūdas, sēdi un domā kā to nofiksēt, vēl pēc tam jāatrod visā mega aptaujā xx.xx.xx.x numuri neparezajām atbildēm. Tā vietā, lai kontroles piemērotu katrā sadaļā un uzreiz iezīmētu vai deaktivizētu, ko nevajag pildīt.

  5. EDS protams ir daudzas problēmas. bet es to “jauns” pogu atradu kā ticamāko vietu, kur klišķināt, pirmajā sekundē pēc tam, kad beidzu brīnīties par to, kāpēc attēls stāv adresē “…/blog/C:/htdocs/blog/…”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *